Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie ?

Artur Wojan07 kwietnia 2017Komentarze (1)

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie.

Każdy klient, który przychodzi do mnie zasięgnąć porady w sprawie rozwodowej zadaje zawsze to samo pytanie 🙂

Panie mecenasie, a ile trwa taki rozwód? i jak to w ogóle wygląda w sądzie ?

Jako, że mamy dzisiaj piątek 🙂 zajmiemy się pierwszą – łatwiejszą częścią pytania, a mianowicie ile trwa rozwód z orzekaniem o winie ?

Od wniesienia pozwu do pierwszej rozprawy

Sprawa o rozwód z orzekaniem o winie zawsze zaczyna się od wniesienia pozwu.

Jeżeli złożysz pozew wraz z opłatą sądową ( 600 zł ) pozostaje Ci jedynie oczekiwanie na wyznaczenie rozprawy – która powinna się odbyć w terminie ok. 3-4 miesięcy od złożenia pozwu. Może się zdarzyć, że jakimś cudem sąd wyznaczy termin za 2 miesiące. Ja z krótszymi terminami jednak się nie spotkałem.

Jeżeli złożysz pozew bez opłaty – sąd wezwie Cię do jej uiszczenia w terminie 7 dni pod rygorem zwrotu pozwu. Takie pismo powinno przyjść za ok. 2-3 tygodnie. Jeśli uiścisz opłatę sąd wyznaczy termin rozprawy.

Pozostaje Ci jeszcze możliwość złożenia pozwu bez opłaty ale z wnioskiem o zwolnienie z kosztów sądowych. Sąd powinien przesłać ci stosowne postanowienie w terminie ok. 1 miesiąca. Jeżeli sąd Cię zwolni od całej opłaty nie musisz już nic robić tylko czekasz na termin rozprawy.

Jeżeli natomiast sąd zwolni Cię od części opłaty – poczekaj na stosowne pismo wzywające do uiszczenia tej części opłaty, od której nie zostałeś zwolniony

Jak zapewne zauważyłeś w obu przypadkach brak opłaty wydłuży termin oczekiwania na sprawę o min. 1 miesiąc

Pierwsza rozprawa i co dalej ?

Ok.  Więc masz już wyznaczony termin pierwszej rozprawy. Zazwyczaj na tej rozprawie odbywa się tzw. informacyjne przesłuchanie stron, które ma na celu pozyskanie wstępnych informacji od samych stron, i sprecyzowanie stanowisk.

Na tym terminie sąd wyznaczy termin kolejnej rozprawy, na której zostaną przesłuchani świadkowie. Jeśli w sprawie zostało zgłoszonych dużo świadków (w praktyce więcej niż 3-4), może nie udać się ich wszystkich przesłuchać, i sąd wyznaczy kolejny trzeci już termin rozprawy.

Terminy rozpraw odbywają się co ok. 2-3 miesiące. Tak przynajmniej jest w Katowicach i Gliwicach, gdzie głównie działam.

W międzyczasie może pojawić się konieczność zasięgnięcia opinii biegłych co wydłuży  sprawę o kolejne kilka miesięcy

Na samym końcu po przesłuchaniu wszystkich świadków sąd wyznaczy kolejną – ostatnią rozprawę w celu przesłuchania Ciebie i Twojego małżonka.

Sąd może ogłosić wyrok już na tej ostatnie rozprawie. Jednak w sprawach bardziej skomplikowanych może nastąpić publikacja wyroku np. za dwa tygodnie.

Na publikację nie trzeba przychodzić, jeśli jednak chcesz usłyszeć ustne uzasadnienie wyroku od sędziego warto się pofatygować

Generalnie ” szybki ” rozwód z orzekaniem o winie powinien zakończyć się na trzech terminach więc po ok. 1 roku od złożenia pozwu do sądu.

Skomplikowane i ” ostre” rozwody toczą się nawet po kilka lat

Mam nadzieję, że Cię nie zmartwiłem.

W następnym wpisie opowiem Ci jak wygląda przebieg rozprawy w sądzie.

Dobrego piątku 🙂

 

{ 1 comment… read it below or add one }

Adwokat Wągrowiec kwiecień 7, 2017 o 21:30

Standardowe pytanie 🙂 Ale tutaj mamy wszystko wyjaśnione.

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: