Rozwód z orzekaniem o winie – dowody

Artur Wojan24 marca 2017Komentarze (0)

Rozwód z orzekaniem o winie – dowody

Kilka dni temu przyszła do mnie klientka zdecydowana wnieść sprawę o rozwód z winy męża. O tym że jest przekonana, że chce wnieść pozew o rozwód z orzekaniem o winie poinformowała mnie już podczas rozmowy telefonicznej. Na spotkaniu mieliśmy tylko ustalić kilka niezbędnych szczegółów.

Podczas spotkania przedstawiła mi swoją historię. Okazało się, że mąż ją regularnie zdradza od kilku lat oraz dużą część swojego wynagrodzenia przeznacza na ” wypady do kasyna” , na czym oczywiście cierpi rodzina.

OK. pomyślałem sytuacja czysta, nie powinno być problemu z uzyskaniem rozwodu z wyłącznej winy jej męża oraz alimentów.

Na końcu naszej rozmowy zapytałem ją jakie ma dowody na to wszystko co mi opowiedziała. I tutaj zaczęły się schody.

Niestety klientka nie miała NIC ! 🙁

Oczywiście bez dowodów nie mogłem od razu poprowadzić tej sprawy, musieliśmy zacząć od skompletowania materiału dowodowego.

Ty też musisz wiedzieć, że sąd nie wyda korzystnego dla Ciebie wyroku tylko na podstawie twoich twierdzeń. Wszystko co napiszesz w pozwie lub powiesz w sądzie powinno być poparte dowodami.

Jakie są najczęstsze dowody w sprawie rozwodowej ?

  1. świadkowie – wbrew obiegowej opinii świadkami mogą być osoby z rodziny. Sąd nie może z automatu dyskwalifikować takich zeznań. Zazwyczaj wiele złego dzieje się w zaciszu domowym, i to rodzina jest najlepiej zorientowana.
  2. raport detektywistyczny – jest to bardzo użyteczny (choć kosztowny) dowód wykorzystywany zazwyczaj w sprawach o zdradę małżeńską.
  3. zdjęcia
  4. maile, sms-y, zapisy rozmów z facebook’a  – w dzisiejszych czasach komunikujemy się na różne sposoby. Zapisy takich rozmów mogą być bez problemu wykorzystane w sądzie
  5. dokumentacja medyczna, obdukcje lekarskie

Pamiętaj ! Dowodem może być wszystko co potwierdzi twoje słowa. Jeżeli okaże się, że  jakiś dowód jest w posiadaniu innej osoby lub instytucji złóż wniosek w pozwie lub na rozprawie aby sąd pozyskał go dla Ciebie

Myślę, że wyjaśniłem Ci jak przygotować się do rozwodu pod względem dowodowym 🙂

Miłego dnia 🙂

 

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: