Rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie ?

Artur Wojan13 marca 2017Komentarze (0)

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie

Witam Cie po dłuższej przerwie w ten piękny poniedziałek 🙂

Dzisiaj spróbuje odpowiedzieć na jakże ważne pytanie…. Otóż co jest lepsze rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie ?

Aby udzielić Ci odpowiedzi na to pytanie powinieneś w pierwszej kolejności dowiedzieć się jakie są konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie, i po co to się robi.  Wszystkiego dowiesz się TUTAJ

OK 🙂 a więc już wiesz jakie są skutki rozwodu z orzekaniem o winie. Powiem Ci teraz jakie są skutki rozwodu bez orzekana o winie.

Rozwód bez orzekanie o winie – konsekwencje

Jeżeli zdecydujesz się na rozwód bez orzekania o winie musisz wiedzieć, że taki wyrok będzie miał ogromne znaczenie w kwestii alimentów pomiędzy byłymi małżonkami.

Obowiązek alimentacyjny będzie istniał tylko przez 5 lat od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

W skrajnych sytuacjach okres ten może jednak zostać wydłużony. Taką sytuacją będzie np. choroba psychiczna byłego małżonka.

Ciężej będzie również uzyskać alimenty. Aby sąd je zasądził trzeba będzie wykazać, że znajdujemy się w niedostatku – czyli w sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie własnymi siłami zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. Co ważne, osoba, która zarejestruje się w „pośredniaku”, i stwierdzi że pracy „ni ma” raczej będzie miała ciężko uzyskać alimenty.

No dobrze, więc teraz pokaże Ci jakie są plusy i minusy rozwodu z orzekaniem o winie i bez orzekania o winie.

Posłuchaj …

Rozwód z orzekaniem o winie:

+ możliwość uzyskania dożywotnich alimentów od byłego małżonka. Więcej dowiesz się TUTAJ

+ możliwość uchronienia się od płacenia alimentów na rzecz byłego małżonka

długość postępowania (2-3, a nawet 4 lata)

wyższe koszty adwokata

konieczność zeznawania w sądzie o najbardziej intymnych szczegółach pożycia małżeńskiego

Rozwód bez orzekania o winie:

+ szybkość postępowania. Sprawa może się skończyć nawet na pierwszej rozprawie.

+ niższe koszty adwokata

istnienie obowiązku alimentacyjnego przez 5 lat. Może się zdarzyć, że małżonek faktycznie niewinny będzie płacił alimenty na rzecz małżonka winnego jeżeli ten znajdzie się niedostatku

Myślę, że już teraz powinieneś wiedzieć jakie rozwiązanie będzie lepsze w Twojej sytuacji.

Brak stopniowania winy w sprawach rozwodowych

Jest jeszcze jedna bardzo ważna sprawa !

Pamiętaj sąd nie stopniuje winy w sprawach rozwodowych, co oznacza, że jeśli Twój małżonek jest winny w 90 % a tobie sąd  również przypisze „malutką” winę, to i tak rozwód nastąpi z winy obu stron 🙁

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22 października 1999 roku, w którym wskazano, że ”kodeks rodzinny i opiekuńczy nie odróżnia winy „większej” i „mniejszej”, a małżonka, który zawinił jedną z wielu przyczyn rozkładu, należy uznać za współwinnego, choćby nawet wina drugiego małżonka w spowodowaniu innych przyczyn była cięższa” (sygn. akt III CKN 386/98)

Jaki z tego wniosek ?

Jeśli chcesz rozwodu z wyłącznej winy małżonka musisz mieć mocne dowody, i musisz być pewien, że po Twojej stronie nie ma żadnej winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego !

O tym jakie masz szanse na rozwód z wyłącznej winy małżonka dowiesz się od adwokata, który po analizie Twoich dowodów, i rozmowie z Tobą będzie w stanie oszacować prawdopodobieństwo wygrania sprawy. Jeśli potrzebujesz mojej pomocy w tej sprawie, skontaktuj się ze mną.

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: