O co pyta sąd na rozprawie rozwodowej ?

Artur Wojan28 września 20173 komentarze

O co pyta sąd na rozprawie rozwodowej ? Jak mam się do niej przygotować ? – te pytania zadaje mi prawie każdy klient przed zbliżającą się rozprawą rozwodową.

Wiem, że jesteś zestresowany, ponieważ rozwód z orzeczeniem o winie to przykre wydarzenie, postaram się zatem pokazać Ci przykładowy scenariusz pytań, które powinieneś usłyszeć od sędziego – być może ten wpis Cię troszeczkę uspokoi.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć o co pyta sąd na rozprawie rozwodowej … posłuchaj 🙂

Po wejściu na salę rozpraw i otwarciu rozprawy sąd pyta strony – zaczynając od powoda jakie jest jego aktualne stanowisko, tzn. czy nic się nie zmieniło od czasu wniesienia pozwu ( jak wiemy z tego wpisu na rozprawę czekamy ok. 3 miesiące)

Zakładam jednak, że korzystasz z pomocy adwokata, i to on zajmie odpowiednie stanowisko procesowe.

W tym poście skupię się na przesłuchaniu strony w procesie – jest to bardzo ważny dowód, i warto abyś wiedział jak takie przesłuchanie wygląda.

Poniżej przedstawię Ci listę Pytań, które z pewnością zada Ci sędzia:

  1. kiedy zawarłeś związek małżeński
  2. czy widzisz szansę na pojednania i powrót do małżeństwa
  3. czy macie wspólne małoletnie dzieci
  4. czy zawierałeś umowę majątkową małżeńską (intercyzę)
  5. kiedy, i dlaczego relacje pomiędzy Wami zaczęły się psuć – musisz tutaj opowiedzieć o ewentualnej winie małżonka, i omówić poszczególne dowody – jeśli np. chodzi o zdradę powiedz jak się o niej dowiedziałeś, jakie masz dowody na poparcie swoich słów. Jeżeli chodzi o przemoc – opowiedz sędziemu od kiedy ona trwa, spróbuj opisać konkretne zdarzenia. Generalnie powinieneś rozwinąć to co zostało już opisane w pozwie o rozwód lub w odpowiedzi na pozew
  6. kiedy pomiędzy Wami nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego tzn. kiedy ustały łączące Was więzi ( fizyczna, gospodarcza, i uczuciowa ). O rozkładzie pożycia szerzej pisałem Tutaj
  7. Rozwijając pytanie numer 6 sędzia będzie pytał od kiedy nie sypiacie razem, czy kochasz małżonka, od kiedy prowadzicie odrębne gospodarstwa domowe, czy macie wspólne konta, czy razem robicie zakupy itp. Chodzi o to aby ustalić, że pomiędzy Wami rzeczywiści nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego, i ma on charakter zupełny i trwały
  8. Jeżeli wnosisz alimenty na dzieci sąd zapyta o koszy ich utrzymania. Warto przypomnieć sobie wszystkie wydatki aby te wymienione w zeznaniach pokrywały się z tymi wymienionymi w pozwie
  9. Jeżeli wnosisz o alimenty na siebie sąd zapyta o Twoje koszty utrzymania

Wyżej wymieniony zestaw pytań pada praktycznie zawsze, a o co jeszcze pyta sąd na rozprawie rozwodowej ? – generalnie pozostałe pytania sądu bedą jedynie ukierunkowane na rozwinięcie lub doprecyzowanie twoich odpowiedzi.

Pamiętaj, że Twój małżonek i jego adwokat również mogą zadawać Ci pytania – będą one z pewnością zmierzały do podważenia Twojej wersji lub wykazania Twojej niewiarygodności. Nie daj się sprowokować, zachowaj spokój i odpowiadaj rzeczowo, i bez emocji.

Jeżeli nie jesteś w stanie przypomnieć sobie jakiegoś faktu powiedz po prostu, że nie pamiętasz. Pozwoli to uniknąć Ci niepotrzebnych pomyłek, które mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie.

To tyle na dzisiaj…

Pozdrawiam i życzę miłego dnia 🙂

 

{ 3 comments… read them below or add one }

Kancelaria Pawłowska Październik 19, 2017 o 11:24

Bardzo dobre porady co i jak działa i jakie pytania można się spodziewać warto przeczytać jak ktoś się do tego przygotowuje to znajdzie tutaj cenne informacje.

Odpowiedz

Tłumaczymy-ekspresowo Październik 23, 2017 o 11:14

Bardzo dobry wpis. Jestem pewny, że ogromnej ilości ludzi się przyda na ich sprawę rozwodową. Brakowało czegoś takiego w sieci. Świetny wpis jak i cały Pana blog.
Pozdrawiam i oby więcej takich konkretnych wpisów! 🙂

Odpowiedz

adwokat Warszawa Listopad 2, 2017 o 13:31

Bardzo fajny i klarowny poradnik dzięki niemu wiadomo jak się przygotować do sprawy rozwodowej każdy powinien to przeczytać. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: