O co pyta sąd na rozprawie rozwodowej ?

Artur Wojan28 września 20174 komentarze

O co pyta sąd na rozprawie rozwodowej ? Jak mam się do niej przygotować ? – te pytania zadaje mi prawie każdy klient przed zbliżającą się rozprawą rozwodową.

Wiem, że jesteś zestresowany, ponieważ rozwód z orzeczeniem o winie to przykre wydarzenie, postaram się zatem pokazać Ci przykładowy scenariusz pytań, które powinieneś usłyszeć od sędziego – być może ten wpis Cię troszeczkę uspokoi.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć o co pyta sąd na rozprawie rozwodowej … posłuchaj 🙂

Po wejściu na salę rozpraw i otwarciu rozprawy sąd pyta strony – zaczynając od powoda jakie jest jego aktualne stanowisko, tzn. czy nic się nie zmieniło od czasu wniesienia pozwu ( jak wiemy z tego wpisu na rozprawę czekamy ok. 3 miesiące)

Zakładam jednak, że korzystasz z pomocy adwokata, i to on zajmie odpowiednie stanowisko procesowe.

W tym poście skupię się na przesłuchaniu strony w procesie – jest to bardzo ważny dowód, i warto abyś wiedział jak takie przesłuchanie wygląda.

Poniżej przedstawię Ci listę Pytań, które z pewnością zada Ci sędzia:

  1. kiedy zawarłeś związek małżeński
  2. czy widzisz szansę na pojednania i powrót do małżeństwa
  3. czy macie wspólne małoletnie dzieci
  4. czy zawierałeś umowę majątkową małżeńską (intercyzę)
  5. kiedy, i dlaczego relacje pomiędzy Wami zaczęły się psuć – musisz tutaj opowiedzieć o ewentualnej winie małżonka, i omówić poszczególne dowody – jeśli np. chodzi o zdradę powiedz jak się o niej dowiedziałeś, jakie masz dowody na poparcie swoich słów. Jeżeli chodzi o przemoc – opowiedz sędziemu od kiedy ona trwa, spróbuj opisać konkretne zdarzenia. Generalnie powinieneś rozwinąć to co zostało już opisane w pozwie o rozwód lub w odpowiedzi na pozew
  6. kiedy pomiędzy Wami nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego tzn. kiedy ustały łączące Was więzi ( fizyczna, gospodarcza, i uczuciowa ). O rozkładzie pożycia szerzej pisałem Tutaj
  7. Rozwijając pytanie numer 6 sędzia będzie pytał od kiedy nie sypiacie razem, czy kochasz małżonka, od kiedy prowadzicie odrębne gospodarstwa domowe, czy macie wspólne konta, czy razem robicie zakupy itp. Chodzi o to aby ustalić, że pomiędzy Wami rzeczywiści nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego, i ma on charakter zupełny i trwały
  8. Jeżeli wnosisz alimenty na dzieci sąd zapyta o koszy ich utrzymania. Warto przypomnieć sobie wszystkie wydatki aby te wymienione w zeznaniach pokrywały się z tymi wymienionymi w pozwie
  9. Jeżeli wnosisz o alimenty na siebie sąd zapyta o Twoje koszty utrzymania

Wyżej wymieniony zestaw pytań pada praktycznie zawsze, a o co jeszcze pyta sąd na rozprawie rozwodowej ? – generalnie pozostałe pytania sądu bedą jedynie ukierunkowane na rozwinięcie lub doprecyzowanie twoich odpowiedzi.

Pamiętaj, że Twój małżonek i jego adwokat również mogą zadawać Ci pytania – będą one z pewnością zmierzały do podważenia Twojej wersji lub wykazania Twojej niewiarygodności. Nie daj się sprowokować, zachowaj spokój i odpowiadaj rzeczowo, i bez emocji.

Jeżeli nie jesteś w stanie przypomnieć sobie jakiegoś faktu powiedz po prostu, że nie pamiętasz. Pozwoli to uniknąć Ci niepotrzebnych pomyłek, które mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie.

To tyle na dzisiaj…

Pozdrawiam i życzę miłego dnia 🙂

 

{ 4 comments… read them below or add one }

Kancelaria Pawłowska październik 19, 2017 o 11:24

Bardzo dobre porady co i jak działa i jakie pytania można się spodziewać warto przeczytać jak ktoś się do tego przygotowuje to znajdzie tutaj cenne informacje.

Odpowiedz

Tłumaczymy-ekspresowo październik 23, 2017 o 11:14

Bardzo dobry wpis. Jestem pewny, że ogromnej ilości ludzi się przyda na ich sprawę rozwodową. Brakowało czegoś takiego w sieci. Świetny wpis jak i cały Pana blog.
Pozdrawiam i oby więcej takich konkretnych wpisów! 🙂

Odpowiedz

adwokat Warszawa listopad 2, 2017 o 13:31

Bardzo fajny i klarowny poradnik dzięki niemu wiadomo jak się przygotować do sprawy rozwodowej każdy powinien to przeczytać. Pozdrawiam.

Odpowiedz

BestJoie sierpień 13, 2019 o 15:34

I have noticed you don’t monetize rozwodzorzeczeniemowinie.pl, don’t waste your traffic, you can earn additional
cash every month with new monetization method.
This is the best adsense alternative for any type
of website (they approve all websites), for more info simply search in gooogle:
murgrabia’s tools

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: