Jak wygląda przebieg rozprawy rozwodowej ?

Artur Wojan24 kwietnia 20177 komentarzy

Jak wygląda przebieg rozprawy rozwodowej ?

Witam Cię serdecznie przed Majówką 🙂

W ostatnim wpisie pokazałem Ci ile czasu może trwać rozwód z orzekaniem o winie.

Dzisiaj, zgodnie z obietnicą, opowiem Ci jak wygląda przebieg sprawy rozwodowej.

Dostałem wezwanie na rozprawie, i co dalej ?

Ok. więc dostałeś wezwanie na pierwszą rozprawę,

I nie wiesz co się wydarzy ?, i czy sobie w ogóle poradzisz.

Na początku Cię trochę uspokoję 🙂

Ten pierwszy termin to zazwyczaj tzw. informacyjne przesłuchanie stron.

Sędzia chce się po prostu dowiedzieć, czy od napisania pozwu nic się pomiędzy Wami nie zmieniło, i czy strony nadal podtrzymują swoje stanowiska wyrażone w pozwie i odpowiedzi na pozew. Sędzia musi również ustalić jakie fakty mają znaczenie dla sprawy, i jaki jest zakres okoliczności spornych

Generalnie na tym terminie nic konkretnego się nie wydarzy. No chyba, że nastąpi zmiana stanowiska np. zrezygnujecie z rozwodu lub postanowicie się rozwieść bez orzekania o winie.

Następna rozprawa. Przesłuchania świadków

Już na pierwszej rozprawie sędzia poda termin kolejnej rozprawy, na której będą przesłuchiwani świadkowie.

Zapisz sobie dokładną datę godzinę i numer sali ponieważ sąd nie wyśle Ci już żadnego wezwania.

Na ten termin rozprawy radzę Ci się solidnie przygotować. Zastanów się na pytaniami do poszczególnych świadków.

Pamiętaj ! Twój świadek powinien potwierdzić twoją wersję, Jeśli nie wiesz jaka będzie jego odpowiedź lepiej zrezygnuj z pytania. (Oczywiście w żaden sposób nie nakłaniaj świadka do złożenia nieprawdziwych zeznań jeśli nie chcesz mieć kłopotów)

Jeżeli podczas tej rozprawy nie wystarczy czasu na przesłuchanie wszystkich świadków, sąd ogłosi termin kolejnej rozprawy.

Ostatnia rozprawa. Przesłuchanie stron

Na ostatniej rozprawie sąd przesłuchuje strony, czyli Ciebie i Twojego małżonka.

Przygotuj się do tej rozprawy, przeczytaj dokładnie pozew, i broń Boże nie przychodź z notatkami, i nie czytaj z kartki 🙂

Wiem, że chciałbyś opowiedzieć wszystko dokładnie podając daty dzienne 🙂 lecz uwierz mi lepiej będzie jeśli będziesz naturalny, a Twoje zeznania będą odzwierciedleniem Twojej pamięci.

W czasie, kiedy będzie zeznawał Twój małżonek zachowaj spokój, nie przerywaj, nie kiwaj głową, nie uśmiechaj się, nawet jeśli będzie mijał się z prawdą. Takie zachowanie nic Ci nie da, może jedynie sprowokować sędziego do zastosowania wobec Ciebie kary porządkowej.

Pamiętaj ! wszelkie nieścisłości lub przekłamania w zeznaniach Twojego małżonka możesz wychwycić poprzez umiejętne zadawanie pytań. Gdy Twój małżonek skończy odpowiadać na pytania sądu będzie czas na zadawanie pytań, przygotuj się do tego momentu.

Koniec rozprawy. Głosy stron

Po zakończeniu zeznań stron, przychodzi czas na mowy końcowe.

Możesz się przygotować do tego etapu,  wygłosić końcowe przemówienie, które powinno być raczej podsumowaniem postępowania, i ma za zadanie zwrócenie sędziemu uwagi na te dowody, które potwierdzają Twoją wersję.

Jeżeli nie lubisz przemawiać, powiedz po prostu, że wnosisz tak jak w pozwie (o ile twoje stanowisko zawarte w pozwie się nie zmieniło) i to wszystko 🙂

Nie martw się, taki sposób też jest dobry  (stosują go nawet adwokaci), wszystko co istotne zostało już powiedziane, sąd ma dowody w aktach, więc brak mowy końcowej nie sprawi, że przez to przegrasz sprawę 🙂

Ogłoszenie wyroku

Na ostatniej rozprawie, po głosach stron, sąd ma dwie możliwości :

W pierwszym wariancie sędzia poprosi wszystkich o opuszczenie sali, co będzie oznaczało, iż po naradzie zostanie ogłoszony wyrok.

Jeżeli sprawa jest bardziej skomplikowana (lub po prostu sędzia się nie wyrobi bo i tak już sprawa się przeciągnęła, a na wokandzie jest jeszcze kilka rozpraw) może zostać wyznaczony termin publikacji.

Publikacja to po prostu ogłoszenie wyroku w innym terminie. Stawiennictwo nie jest obowiązkowe ale warto przyjść i posłuchać ustnych motywów rozstrzygnięcia.

Nie zgadzam się z wyrokiem. Co dalej ?

Jeśli nie zgadzasz się z wyrokiem możesz się odwołać, czyli złożyć apelację.

Pamiętaj jednak o terminach !

Od dnia ogłoszenia wyroku masz 7 dni na złożenie pisemnego wniosku o jego uzasadnienie.

Po doręczeniu wyroku wraz z uzasadnieniem masz kolejne 14 dni na apelację.

 

 

{ 7 comments… read them below or add one }

Agnieszka Swaczyna maj 7, 2017 o 21:30

Czasem pierwsza rozprawa jest ostatnią :-).

Odpowiedz

Adwokat Połacik maj 23, 2017 o 09:34

Rozwody nigdy nie kończą się na jednej sprawie 😉 Zazwyczaj tak to wygląda. Nie ma czego się bać podczas pierwszej rozprawy. No i nie radziłbym liczyć że może się całość zakończyć po niej.

Odpowiedz

adwokat rozwód warszawa czerwiec 6, 2017 o 14:43

Witam , dlaczego nigdy? Jeśli strony są pogodzone ze sobą i dogadane w dodatku, to wystarczy jedna rozprawa. Nie zawsze potrzeba niezliczonych ilości rozpraw aby wszystko rozdzielić, wyjaśnić. Nie wszyscy rozstają się w kłótni 🙂

Odpowiedz

Damian wrzesień 26, 2017 o 10:42

Dokładnie tak to jest z tymi rozwodami. Ale ciekawy wpis i przyda się z nim zapoznać przed sprawą rozwodową.

Odpowiedz

Professional październik 4, 2017 o 11:58

Ogólnie to w większych misatach gdzie jest sąd można się na taką rozprawę za darmo przejść jako widz i wejść na rozprawę która jest otwarta. Wystarczy w sądzie się zapytać na które sprawy można sobie wejść jako widz.

Odpowiedz

Artur Wojan październik 4, 2017 o 12:08

Niestety ale muszę Pana zmartwić – sprawy rozwodowe odbywają się bez udziału publiczności

Odpowiedz

Laura październik 25, 2017 o 09:44

Ale czy faktycznie nie może czasami się sprawa rozwodowa skończyć na jednej sprawie? Dokładnie, przecież nie wszyscy rozstają się w kłótniach. Nie zawsze winę ponosi jedna strona, czasami po prostu obie strony uznają że to nie to i się rozchodzą każdy w swoją stronę.

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: