Ile kosztuje sprawa rozwodowa ?

Artur Wojan28 lutego 20173 komentarze

Ile kosztuje sprawa rozwodowa ?

  • Dzień dobry
  • Dzień dobry
  • Czy to kancelaria adwokacka ?
  • Tak, adwokat Artur Wojan przy telefonie, słucham w czym mogę pomóc?
  • Ile u Pana kosztuje rozwód ?

I w tym miejscu zrobimy STOP 🙂

Tak bardzo często wygląda standardowa rozmowa telefoniczna adwokata z klientem szukającym pomocy prawnej. Zamiast rozwodu możemy sobie wstawić dowolnie obraną tematykę. Myślę ze inni adwokaci i radcy prawni przyznają mi rację.

Klient chce szybko wiedzieć ile to kosztuje aby porównać inne oferty. Racjonalne podejście do tematu. Też bym tak zrobił gdybym nie wiedział jakie koszty składają się na sprawę rozwodową, i jakie czynniki mają wpływ na wyliczenie honorarium adwokata.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć ile kosztuje sprawa rozwodowa posłuchaj …

Opłata sądowa

Musisz wiedzieć, że aby sąd zajął się Twoją sprawą, w naszym przypadku przyjął, i rozpoznał Twój pozew o rozwód z orzeczeniem o winie musisz za to zapłacić – uiszczając opłatę sądową, która wynosi 600 zł.

Opłatę można uiścić na trzy sposoby :

  1. nakleić na pozew znaki opłaty sądowej (do kupienia w kasie sądu)
  2. zrobić przelew na konto sądu, i załączyć potwierdzenie przelewu do pozwu
  3. uiścić opłatę bezpośrednio w kasie sądu

Jeżeli twoja sytuacja materialna jest ciężka, i nie stać Cię na zapłacenie tej kwoty zamieść w swoim pozwie wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Po prostu napisz :

  • wnoszę o zwolnienie powoda od kosztów sądowych

Jeśli złożysz taki wniosek nie zapomnij aby do pozwu załączyć wypełniony formularz oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku dochodach, i źródłach utrzymania, który możesz pobrać TUTAJ

Nieuiszczenie opłaty sprawi, że sąd wezwie Cię do jej uzupełnienia w terminie 7 dni. Jeśli w tym czasie nie opłacisz pozwu – zostanie on zwrócony.

Co dalej ? jakie jeszcze koszty mnie czekają ?

Generalnie wszystko zależy od przebiegu Twojej sprawy. Może pojawić się np. konieczność badania psychologicznego, ustanowienia kuratora czy też zlecenie wywiadu środowiskowego. Jeżeli będziesz chciał złożyć zażalenie na niesatysfakcjonujące Cię postanowienie o zabezpieczeniu alimentów musisz liczyć się z dodatkową opłatą. Złożenie w toku sprawy wniosku o zabezpieczenie np. kontaktów z dzieckiem czy alimentów również będzie generowało dodatkowe koszty. W praktyce – im dłuższa walka, tym wyższe koszty.

Koszty adwokata

Nie ukrywam, że największa część kosztów sprawy rozwodowej to wynagrodzenie adwokata.

Oczywiście nie musisz mieć adwokata, nie ma takiego obowiązku, sam możesz walczyć w sądzie. Jednak miej na uwadze to, że zazwyczaj rozwód to przykre ale jednorazowe doświadczenie, natomiast jego wynik może w poważny sposób wpłynąć na dalsze życie – Twoje, i twojej rodziny.

Ile zatem kosztuje ten adwokat ?

Wysokość honorarium adwokata zależy od charakteru Twojej sprawy, w szczególności od stopnia jej skomplikowania, i przewidywanego czasu trwania. Myślę, że już teraz wiesz dlaczego nie jestem Ci w stanie odpowiedzieć przez telefon na szybkie pytanie” ile u Pana kosztuje rozwód ?” bez rozmowy z Tobą, i poznania Twojej historii.

Czy warto zatrudnić adwokata do sprawy rozwodowej ?

Na to pytanie niestety musisz odpowiedzieć sobie sam … Ja mogę Ci tylko doradzić, że jeżeli nie jesteś pewien czy sam sobie poradzisz, skorzystaj przynajmniej z konsultacji z adwokatem specjalizującym się w sprawach rozwodowych.

Takie spotkanie z pewnością pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

*****

Jeżeli chcesz się dowiedzieć ile będzie kosztować Twoja sprawa o rozwód skontaktuj się ze mną .

Dane kontaktowe znajdziesz TUTAJ

{ 3 comments… read them below or add one }

galazka styczeń 12, 2018 o 17:24

częstym problemem podczas procesach rozwodowych jest kierowanie się emocjami…

Odpowiedz

kraglosci.pl czerwiec 19, 2018 o 07:56

Ciekawy wpis

Odpowiedz

s2.transgame.pl lipiec 3, 2018 o 19:49

Super!

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: