Kiedy nie dostaniesz rozwodu – przeszkoda nr 3

Artur Wojan17 lutego 2017Komentarze (0)

Kiedy nie dostaniesz rozwodu

Aby wyjaśnić Ci na czym polega 3 przeszkoda na drodze do uzyskania rozwodu opowiem Ci pewną historię …

Otóż, ostatnio przyszła do mnie do kancelarii  klientka z prośbą o poradę,

Pokazując mi pozew o rozwód złożony przez jej męża, powiedziała mi tak:

Panie mecenasie on mnie całe życie zdradzał, ja o tym wiedziałam, mogłam odejść już dawno, ale tolerowałam te jego wyskoki ze względu na dobro naszych dzieci. Chciałam aby miały w miarę normalną rodzinę, i wychowywały się z ojcem.

Teraz wyprowadził się do młodszej kobiety i żąda rozwodu.

Co mam zrobić ? Dzieci kochają tatę i strasznie przeżywają to, że od nas odszedł.

Powiedziałem jej tak …

Zanim cokolwiek zrobimy powinna się Pani zastanowić czy w ogóle chce tego rozwodu. Dopiero od tej decyzji będzie zależało w jakim kierunku pójdzie sprawa.

Wyjaśniłem jej, że zgodnie z prawem jako osoba nie ponosząca żadnej winy w rozpadzie małżeństwa – może nie zgodzić się na rozwód, i rozwodu nie będzie. Koniec. Tylko czy to będzie dla niej najlepsze rozwiązanie ?

Kiedy nie dostaniesz rozwodu

Jeśli więc wina leży po Twojej stronie proponuję Ci abyś uzgodnił warunki rozwodu ze współmałżonkiem jeszcze przed złożeniem pozwu. Musisz bowiem wiedzieć, że zgodnie z polskim prawem rozwód nie jest dopuszczalny jeśli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Wiem, że może być to trudne, a czasami wręcz niewykonalne. Warto jednak spróbować, gdyż brak zgody męża lub żony na rozwód w takich okolicznościach skończy się oddaleniem powództwa, stratą czasu i pieniędzy.

Wracając jednak do historii, od której zacząłem – Pani w końcu zdecydowała się na rozwód ale z orzeczeniem o winie męża.

Mąż przyjął winę na siebie, a klientce zasądzono alimenty. Sprawa szybko się skończyła.

Po rozprawie powiedziała mi, że w sumie to jest jej lżej bo przecież to małżeństwo od dawna istniało tylko na papierze…., i chyba dobrze, że w końcu ten stan został usankcjonowany.

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: