Co daje rozwód z orzekaniem o winie ?

Artur Wojan29 grudnia 2017Komentarze (0)

Co daje rozwód z orzekaniem o winie ?

Skoro trafiłeś na mojego bloga zapewne zastanawiasz się na rozwodem, ewentualnie otrzymałeś już pozew z żądaniem orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy jednej ze stron.

Pewnie już wiesz ale przypomnę, że rozwód możemy przeprowadzić na dwa sposoby :

  1. bez orzekania o winie ( niektórzy mówią za porozumieniem stron)
  2. z orzeczeniem o winie

Rozwód z orzeczeniem o winie, jest generalnie bardziej skomplikowany, i na pewno dłuższy, a co za tym idzie – również droższy.

A więc co daje rozwód z orzekaniem o winie ? Chcesz wiedzieć ? Posłuchaj …

Konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie

Moje zdanie jest takie, że w sprawach z orzekaniem o winie zazwyczaj chodzi o alimenty na byłego małżonka.

Zasady są takie, że małżonek, który zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia będzie zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz małżonka niewinnego jeżeli rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji sytuacji materialnej.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym – obowiązek płacenie alimentów może trwać nawet do końca życia, chyba że małżonek uprawniony do alimentów wstąpi w kolejny związek małżeński.

Zastanów się zanim zgodzisz się na rozwód bez orzekania o winie

Musisz również wiedzieć, że małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego nie może żądać od małżonka niewinnego alimentów bez względu na to w jak trudnej sytuacji materialnej się znalazł.

Takie uregulowanie obowiązku alimentacyjnego ma niebagatelne  znaczenie w sytuacji gdy małżonek bardziej majętny nie ponosi winy w rozkładzie pożycia, i chce się zabezpieczyć przez ewentualnym roszczeniem o alimenty małżonka winnego – którego sytuacja materialna może się w przyszłości pogorszyć.

W takiej sytuacji warto wystąpić o rozwód z orzekaniem o winie – aby ewentualne roszczenia alimentacyjne byłego małżonka mieć po prostu „z głowy”

Oczywiście każda sprawa jest inna, i to Ty powinieneś podjąć decyzję jakie rozwiązanie będzie bardziej korzystne w Twoim przypadku.

Z mojego doświadczenia wynika, że czasami opłaca się przeprowadzić dłuższe postępowanie rozwodowe aby zabezpieczyć się na przyszłość przed roszczeniami byłego małżonka.

 

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: